PCI-SIG, 16-Pin 12VHPWR Adaptör Erime Vakarıyla İlgili Açıklama Yaptı

Photo of author

By admin

GeForce RTX 4090 ekran kartlarında kullanılan 12VHPWR adaptör erime sorunlarına geri dönüyoruz. Daha önce birçok kez bu konuya değinmiştik. Şimdi ise PCI Express standardının belirleyicisi PCI-SIG tarafından resmi bir açıklama geldi.

PCI-SIG, 16-pin 12VHPWR güç konektörüne sahip ürünler satan şirketlere çağrıda bulundu. Grubun halkla ilişkiler departmanı tarafından üyelere yapılan ve daha sonra basına iletilen açıklamada, “üreticilerin 12VHPWR kullanımıyla ilgili potansiyel güvenlik sorunları nedeniyle bilgilendirildiği” yazıyor. Ayrıca 16 pinli kabloların “eriyerek ciddi bir elektrik ve yangın tehlikesi oluşturduğunu” iddia eden bir davadan da bahsedilmiş. Genova – Nvidia Corporation isimli dava, 11 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde bir toplu dava şikayeti olarak açıldı.

PCI-SIG, teknolojileri (12VHPWR bağlantıları dahil) kullanan, pazarlayan veya satan tüm üyelerine son kullanıcı güvenliğini sağlamak için tüm uygun ve ihtiyatlı önlemleri alma ihtiyacını vurgulamak istiyor. Üyelere PCI-SIG şartnamelerinin birlikte çalışabilirlik için gerekli teknik bilgileri sağladığı ve uygun tasarım, üretim yöntemleri, malzemeler, güvenlik testleri, güvenlik toleransları veya işçilik konusunu kapsamadığı hatırlatılır. Bir PCI-SIG spesifikasyonunu uygularken, üyeler ürünlerinin tasarımından, üretiminden ve güvenlik testleri de dahil olmak üzere test edilmesinden sorumludur.


16-pin adaptörlerin doğru kullanım şekli.

Özetleyecek olursak, PCI-SIG, spesifikasyonların 12VHPWR kablolarını uygun şekilde tasarlamak için gerekli teknik bilgileri sağladığını söylüyor. PCI-SIG gibi kuruluşlar genellikle üyelere yönelik olarak yaptığı çağrıları bu şekilde basına açık şekilde yapmaz. Burada açıkça görünüyor ki, PCI-SIG sorumluluğu üstlenmek istemiyor ve gündemin dışında kalmak istiyor.

Şu ana kadar yaklaşık 50 ayrı 16-pin erime-yanma vakasının yaşandığını tekrar hatırlatalım. NVIDIA bu konuda resmi bir açıklama yaparak “konnektörlerin tam olarak yerine oturtulmadığını” dile getirmişti. Başka bir deyişle, kablo tam olarak takılmadığında potansiyel bir tehlikenin oluşabileceği bildirildi. Ayrıca vakalardan etkilenen kişiler için değişim işlemlerinin hızlandırıldığı söyleniyor.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal time